facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home PRZYJAZNE PRAWO POPON w sprawie GBER
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Spotkanie Prezesa Zarządu Krajowego POPON Jan Zając z Posłem do Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem

Dodano: 2013-06-18 13:26:49

  

W dniu 15 czerwca 2013 roku Prezes Zarządu Krajowego POPON Pan Jan Zając spotkał się z Posłem do Parlamentu Europejskiego Panem Jerzym Buzkiem (Premier Rządu RP w latach 1997-2001 i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012). Prezes Zarządu POPON Jan Zając zwrócił do Pana Premiera Jerzego Buzka z prośbą o wsparcie działań pracodawców osób niepełnosprawnych na rzecz zmiany bardzo niekorzystnego dla osób niepełnosprawnych i pracodawców projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych. Rozmowa dotyczyła omówienia obecnej sytuacji w sprawie prac nad projektem rozporządzania i dalszych działań w tym zakresie. Pan Premier Jerzy Buzek zadeklarował wsparcie i pomoc w działaniach na rzecz zmiany tego niekorzystnego dla osób niepełnosprawnych projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej.

 

Przypominamy, iż podstawą do udzielania wszelkiej pomocy publicznej przedsiębiorstwom przez Państwo, w tym i dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością jest obecnie obowiązujące rozporządzenie Komisji Europejskiej (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych). Obecne rozporządzenie KE będzie obowiązywało do 31 grudnia 2013 roku.

 

Zgodnie z przedstawionym projektem rozporządzenia Komisji Europejskiej kraj członkowski nie będzie mógł udzielać pomocy publicznej w postaci programów, dla których planowane lub ostatecznie rocznie dokonywane wydatki osiągną poziom 0,01% produktu krajowego brutto (PKB) dla kraju członkowskiego w poprzednim roku kalendarzowym (dla Polski stanowi to 150 mln zł), jak i programy, których ostateczny roczny budżet osiągnie wartość 100 milionów EURO.

 

Wejście w życie nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej w proponowanym kształcie oznaczać będzie likwidację sprawdzonego i skutecznego instrumentu wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych jakim są dofinansowania do wynagrodzeń. Likwidacja dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych to w praktyce likwidacja miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

 

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan