facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home PRZYJAZNE PRAWO POPON w sprawie GBER
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Dofinansowania do wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych w latach 2014-2020. POPON zabiega o zmianę projektu rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych

Dodano: 2013-06-05 11:00:55

  

W dniu 4 czerwca 2013 r. Wiceprezes Zarządu Krajowego POPON Monika Tykarska uczestniczyła w spotkaniu Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosława Dudy z przedstawicielami pracodawców.

 

Spotkanie dotyczyło projektu nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych (GBER). Analiza projektu wskazuje, że wprowadzenie do projektu rozporządzenia zapisu o limicie kwotowym pomocy publicznej przeznaczonej na jeden program w ciągu roku uniemożliwiłoby w praktyce udzielanie pomocy pracodawcom na zatrudnianie osób niepełnosprawnych w Polsce.

 

Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych poinformował o skierowaniu przez MPiPS, BON oraz Zarząd PFRON uwag do UOKiK dotyczących Projektu Rozporządzenia KE w sprawie wyłączeń blokowych. Wnioski te dotyczą usunięcia art.1 ust.2, który zawiera bardzo niekorzystne rozwiązania dla krajów członkowskich.

 

Komisja Europejska proponuje, aby limit pomocy na jeden program wynosił 0,01 %. PKB kraju członkowskiego z poprzedniego roku lub kwotę stanowiącą równowartość 100 mln euro. W przypadku Polski oznaczałoby to odpowiednio 150 mln zł lub 420 mln zł. Jeżeli pomoc publiczna przekroczy jedną z tych kwot, konieczna będzie notyfikacja tego programu w Komisji.

 

Warto podkreślić, że projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych dotyczy nie tylko pomocy publicznej na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością. Rozporządzenie odnosi się także do takich kategorii wsparcia jak: pomoc na ochronę środowiska, pomoc na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną, pomoc na zatrudnienie w MŚP.

 

POPON dostrzegając wyjątkową rangę tego projektu dla pracodawców osób Niepełnosprawnych bierze aktywny udział w rozmowach prowadzonych z Biurem Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych. Organizacja przygotowuje również uwagi do projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych.

 

Będziemy monitorować działania Rządu w tym zakresie.

 

Apelujemy także do pracodawców oraz osób niepełnosprawnych o wysyłanie uwag oraz protestów bezpośrednio do Komisji Europejskiej, a także UOKiK. Poniżej podajemy adresy, na które należy kierować uwagi do projektu rozporządzenia.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się dokumentami w sprawie projektu rozporządzenia.

 

Pismo Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych do UOKiK

Pismo PFRON do UOKiK

Uzasadnienie do Rozporządzenia

 

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji UE

Commissioner Joaquín Almunia

European Commission

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

 

Assistant:

Marga ESPINO

Tel.: +32 (0)2 298 0901

Fax : +32 (0)2 298 0997

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

BERL 11/235

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

plac Powstańców Warszawy 1

00-950 Warszawa

 

Sekretariat Prezesa UOKiK

tel.: 22 826 34 14, 22 55 60 230

faks 22 826 61 25

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Departament Monitorowania Pomocy Publicznej

Dyrektor Departamentu

dr Piotr Pełka

tel.: 22 55 60 102, 22 82 60 513

faks 22 826 10 31

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan