facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji

link skcji atykulw dialog spleczny

Lider aktywizacji  Kreator zatrudnienia
2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Ulga rehabilitacyjna. Szykują się duże zmiany w odliczeniach od podatku

Dodano: 2017-07-17 09:39:31

  

Możliwość odliczenia od podatku kosztów używania samochodu nie tylko w związku z leczeniem i rehabilitacją oraz szersze grono mogących skorzystać z tego odpisu. To część spośród zmian dotyczących ulgi rehabilitacyjnej, zaproponowanych przez Ministra Rozwoju i Finansów w ramach pakietu nowelizacji ustaw.

 

Więcej osób odliczy wydatki na psa

Pierwsza z trzech planowanych zmian w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy rozszerzenia kręgu osób, które będą mogły odliczyć od podatku wydatki na utrzymanie psa asystującego.

 

Obecnie z tzw. ulgi rehabilitacyjnej mogą w tym zakresie (do kwoty 2280 zł) korzystać osoby niewidome lub niedowidzące zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa (a więc także znacznego lub umiarkowanego stopnia i odpowiadającym im określeniom z orzeczeń ZUS) oraz osoby z niepełnosprawnością ruchową zaliczone do I grupy (a więc także do znacznego stopnia lub analogicznego orzeczenia z ZUS).

 

Po zmianach ulga rehabilitacyjna miałaby przysługiwać wszystkim osobom z niepełnosprawnością, które posiadają psa asystującego.

 

„Z propozycją rozszerzenia ulgi wystąpiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. – W wystąpieniach zwrócono uwagę na nierówne traktowanie osób niepełnosprawnych także mających na utrzymaniu psy asystujące, do których zalicza się także psy sygnalizujące”.

 

Samochodem nie tylko na rehabilitację

 

Druga z planowanych zmian dotyczy odliczania od podatku kosztów przewozu osoby z niepełnosprawnością samochodem.

 

Obecnie posiadające samochód osoby z I lub II grupą inwalidztwa (więc także ze znacznym lub z umiarkowanym stopniem) lub podatnicy, którzy mają na utrzymaniu te osoby lub dziecko z niepełnosprawnością, mogą odliczyć wydatki związane z „koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne” do kwoty 2280 zł.

 

Zmiany polegałyby po pierwsze na umożliwieniu odliczenia od dochodu nie tylko wydatków na cele rehabilitacyjne, ale też związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Zlikwidowane byłoby więc ograniczenie, które mówi, że odliczyć można tylko „konieczne przewozy na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne”. Wykreślony ma być więc z ustawy zapis, który stanowił, że w przypadku żądania organu podatkowego podatnik musi okazać „dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych”.

 

Po drugie, korzystanie z tego odliczenia miałoby przysługiwać wszystkim osobom z niepełnosprawnością, nie tylko z I lub II grupą.

 

„Zmiana ta przyczyni się do ułatwienia codziennego życia, bowiem oprócz zabiegów rehabilitacyjnych osoby te wykorzystują samochód na przejazdy do lekarza, pracy czy na zakupy” – czytamy w uzasadnieniu.

 

Zmiany te miałyby mieć zastosowanie już do dochodów uzyskanych w tym roku, czyli od 1 stycznia 2017 r.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Tomasz Przybyszewski

Źródło: niepelnosprawni.pl

© 1995-2017 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan