facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji

link skcji atykulw dialog spleczny

Lider aktywizacji  Kreator zatrudnienia
2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Gazeta Prawna: Wpłaty na PFRON w firmie. Jak sobie z nimi radzić?

Dodano: 2017-07-17 08:17:40

  

Firma, która nie spełnia wymogu zatrudniania pracowników z orzeczeniami o niepełnosprawności płaci co miesiąc obowiązkowe wpłaty na rzecz PFRON. Całość takich spraw można zlecić firmie zewnętrznej lub samodzielnie opanować kilka prostych procedur, które pozwolą poradzić sobie z tymi kwestiami na własną rękę.

 

 

Wiele firm napotyka na ten sam kłopot - obowiązkowe wpłaty na PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Pojawią się on wtedy, gdy firma nie jest już bardzo mała, bo zatrudnia co najmniej 25 pracowników licząc w pełnych etatach. By nie płacić tzw. comiesięcznej kary trzeba mieć na etacie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Muszą oni stanowić co najmniej 6 proc. całej załogi licząc w etatach. Poszukiwania takich pracowników na rynku pracy to wcale niełatwe zadanie.

 

Na drodze stoją m.in. powszechne skojarzenia, że "niepełnosprawny" oznacza mniej więcej kogoś na wózku inwalidzkim. Taką klisze powiela się powszechnie w mediach. Czasem tylko rozszerzając, że to także np. niewidomy lub głuchy. Tymczasem w istocie rzeczywistość nie jest tak uproszczona. Orzeczenia o niepełnosprawności mają trzy stopnie: lekki, umiarkowany i znaczny (dawna III, II i I grupa inwalidzka). Do tego schorzeń i ograniczeń sprawności, które powodują uzyskanie orzeczenia jest bardzo, bardzo wiele. I w dużej mierze nie widać ich na pierwszy rzut oka. Osoby na wózku, niewidome, głuche i niesprawne w stopniu znacznym i widocznym to zdecydowana mniejszość w całej populacji, którą zbiorczo upraszcza się i oznacza etykietą "niepełnosprawni". Większość z nich jest de facto zdolna do pracy, pomimo pobierania np. renty socjalnej lub z tytułu niezdolności do pracy. Wśród osób z orzeczeniami są i leniwi i pracowici, mają najróżniejsze umiejętności. Każda firma może takie osoby rekrutować tak jak innych pracowników. Zdroworozsądkowa zasada: wymagać i wspierać - także tu ma zastosowanie.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Hubert Rabiega

Źródło: gazetaprawna.pl

© 1995-2017 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan