facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji

link skcji atykulw dialog spleczny

Lider aktywizacji  Kreator zatrudnienia
2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

ZUS prawie jak sąd. Przedsiębiorcy protestują

Dodano: 2017-04-20 11:18:43

  

Nowe prawo pozwoli wkrótce ZUS-owi arbitralnie określać od jakich umów – teraz i kilka lat temu - powinny być odprowadzane składki ubezpieczeniowe. Ma pierwszy rzut oka to dobry dla pracowników i budżetu pomysł. W praktyce wszyscy możemy dużo na nim stracić.

 

W środę senacka Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zajmowała się uchwalonymi już w pierwszej połowie kwietnia przez Sejm ustawami zmieniającymi w zasadniczy sposób uprawnienia ZUS-u. Jeżeli nowe prawo zostanie przyjęte przez Senat bez poprawek, inspektorzy państwowego ubezpieczyciela będą mogli arbitralnie określać, czy umowy cywilno-prawne nie powinny być jednak umowami o pracę. Dotyczy to dokumentów podpisanych zarówno teraz, jak i w przeszłości – nie dalej niż 5 lat wstecz.

 

- To zasadnicza zmiana odnośnie aktualnie obowiązujących regulacji. Teraz to sąd ostatecznie określa, czy dana umowa cywilno-prawna nie powinna być jednak umową o pracę. Po wejściu w życie nowych przepisów ZUS go zastąpi i firma będzie musiała od razu zapłacić zaległe składki ubezpieczeniowe i podatki. Oczywiście będzie się mogła odwołać do sądu, ale najpierw i tak zaległe płatności będzie musiała pokryć – tłumaczy dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC, organizacji pracodawców i zarazem wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Marcin Kaczmarczyk

Źródło: msn.com/pl

© 1995-2017 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan