facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

W branży usług ochrony osób i mienia zatrudnionych jest około 115 tys. pracowników kwalifikowanych

Dodano: 2018-12-20 09:25:22

  

Pracownik ochrony to często niedoceniany i postrzegany stereotypowo zawód. Wbrew jednak powszechnej opinii, na barkach pracownika ochrony spoczywa duża odpowiedzialność, a sama praca jest stresująca i często niebezpieczna. Według różnych źródeł w Polsce jest od 200 do 250 tys. pracowników ochrony. W rzeczywistości kwalifikowanych pracowników, którzy zostali wpisani na listy prowadzone przez Komendantów Wojewódzkich Policji, jest znacznie mniej, o czym świadczą dane jakie otrzymaliśmy od Rzecznika Prasowego Komendy Głównej Policji insp. Mariusza Ciarki.

 

Zgodnie z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 roku o ochronie osób i mienia za pracownika ochrony uważa się osobę wpisaną na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej (KPOF) lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego (KPZT), i wykonującą zadania ochrony w ramach wewnętrznej służby ochrony albo na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, lub osobę wykonującą zadania ochrony, w zakresie niewymagającym wpisu na te listy, na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia.

 

Według różnych nieoficjalnych źródeł w Polsce jest od 200 nawet do 250 tysięcy pracowników ochrony, w tym 95 tys. (oficjalna statystyka) to osoby posiadające wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, a około 75 tys. z nich posiada legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni. Do tego dochodzi blisko 20 tys. kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. Pozostali pracownicy ochrony, czyli szacunkowo od 100 do 150 tysięcy to pracownicy nieposiadający wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej i listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego.

 

Więcej: https://ochrona24.info/11433,statystyka-branzy-uslug-ochrony-osob-i-mienia/

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan