facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Minister Kwieciński: zlikwidowanie barier może zwiększyć zatrudnienie wśród osób z niepełnosprawnościami

Dodano: 2018-10-23 09:25:32

  

- Każdy, nawet mały krok ku dostępności przyczyni się do podniesienia jakości życia oraz zapewnienia niezależności i komfortu pracy wszystkim osobom z ograniczeniami – powiedział we wtorek, 16 października, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, zapowiadając start kampanii promującej program „Dostępność Plus”.

 

Trzy konkursy

- Rozpoczynamy kampanię promującą program Dostępność Plus – mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński we wtorek, 16 października. – Na uruchamiane w tym roku przedsięwzięcia przeznaczone będzie 650 mln zł, a w pierwszych miesiącach 2019 roku - kolejne 400 mln zł – informował.

 

Kwieciński zapowiedział uruchomienie konkursów: „Przestrzeń dostępnej szkoły”, „Dostępna uczelnia” „Dostępność Plus dla zdrowia”. W ich ramach zostanie wybranych 1000 obiektów, które dostaną dofinansowanie na przystosowanie dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Będzie też uruchomiony program na innowacje, które mają ułatwić życie osobom z trwałą lub czasową niepełnosprawnością.

 

Kampania rusza 17 października i będzie emitowana w TV, prasie, radiu, Internecie i na nośnikach reklamy zewnętrznej.

 

- Dostępność to problem, który prędzej czy później czeka nas wszystkich – podkreślił Kwieciński.

 

Dodał, że jego celem jest nie tylko likwidacja barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim zmiana mentalności społecznej.

 

Rynek pracy

Pytany o to, jak zlikwidowanie barier może zwiększyć zatrudnienie wśród osób z niepełnosprawnościami, minister powiedział, że „wielu osobom niepełnosprawnym bardzo zależy na tym, by znaleźć się rynku pracy”. Zaznaczył jednak, że program Dostępność Plus powstał znacznie wcześniej niż luka na rynku pracy, a jego celem było i jest przede wszystkim poprawa komfortu życia.

 

- Znoszenie barier MIiR zaczęło od siebie – zadeklarował minister. – Dostosowaliśmy obiekt, podpisaliśmy umowę z Państwowym Funduszem Osób Niepełnosprawnych na wyposażenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych – powiedział.

 

Od początku roku resort zatrudnił ok. 20 pracowników z niepełnosprawnością.

 

- W dobie niedoborów na rynku pracy jesteśmy skazani na aktywizację wszystkich osób, które są w stanie pracować i mają ochotę pracować – ocenił z kolei szef Centrum Analiz Strategicznych prof. Waldemar Paruch.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: PAP

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan