facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Podwyżka minimalnej stawki zaboli. Wzrost pensji to problem dla firm ochroniarskich i sprzątających

Dodano: 2018-09-13 08:10:29

  

Wzrost najniższej pensji to duży problem między innymi dla firm ochroniarskich i sprzątających. Związki zawodowe z kolei uważają, że ustawowe minimum powinno być wyższe.

 

Decyzja rządu o przyszłorocznej podwyżce minimalnej płacy na pewno ucieszyła 1,47 mln osób, którzy zarabiają najniższe wynagrodzenie. Ich pensje będą musiały wzrosnąć od 1 stycznia 2019 r. co najmniej o 7,1 proc. Ale nie wszyscy są zadowoleni z przyjętej wysokości ustawowego minimum. Firmy realizujące usługi niskopłatne znów będą miały problem z realizacją zawartych już kontraktów długoterminowych. Osoby wykonujące prace proste muszą liczyć się z redukcjami etatów. Z kolei związkowcy uważają, że sytuacja gospodarcza uzasadnia wyższą podwyżkę.

 

Jedni: Za dużo

W przyszłym roku minimalne, miesięczne wynagrodzenie pracownika ma wynieść 2250 zł (o 150 zł więcej niż w tym roku). Dla wielu przedsiębiorców istotniejsze znaczenie ma jednak to, że proporcjonalnie wzrośnie też najniższa stawka godzinowa dla zleceniobiorców i samozatrudnionych (z 13,70 zł do 14,70 zł).

 

Tak istotna podwyżka może uderzyć m.in. w branże ochroniarską, hotelarską i gastronomiczną oraz firmy sprzątające. Zatrudnieni w tych sektorach najczęściej mają niskie wynagrodzenie. Dla przykładu przeciętne wynagrodzenie w branży zakwaterowania i gastronomii w I kw. 2018 r. wyniosło 3507,61 – czyli tegoroczna minimalna płaca stanowi już 60 proc. średniej w tym sektorze; ta przyszłoroczna stanowiłaby już 64 proc.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Łukasz Guza

Źródło: gazetaprawna.pl/

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan