facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Interwencja POPON - skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego dla aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych

Dodano: 2018-07-09 08:00:00

  

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca br. już wpływa na sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Przypomnijmy: Trybunał Konstytucyjny uznał część przepisów rozporządzenia regulującego kwestie orzekania o niepełnosprawności w zakresie umieszczania na orzeczeniu symboli przyczyny niepełnosprawności za niezgodne z Konstytucją RP.

 

Do tej pory nie pojawiło się żadne oficjalne stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie. Równocześnie otrzymujemy sygnały od firm członkowskich POPON, że zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności przestały umieszczać na orzeczeniach symbole przyczyny niepełnosprawności - zgodnie z wyrokiem.

 

Sytuacja taka uniemożliwia realizację części instrumentów wspierających aktywność zawodową osób niepełnosprawnych. Może także mieć istotne znaczenie dla stabilności firm zatrudniających osoby niepełnosprawne w kontekście, m.in. spełniania przez tych przedsiębiorców wymagań ustawowych.

 

W związku z powyższym POPON wystąpił 9 lipca 2018 r. do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych o pilne wyjaśnienie sposobu postępowania przez pracodawcę w przypadku otrzymania od pracownika orzeczenia bez umieszczonych na nim symboli przyczyn niepełnosprawności w kontekście stosowania niektórych przepisów ustawy - treść wystąpienia w załączeniu. Oczekujemy na odpowiedz z BON.

 

Pismo POPON do BON

 

Źródło: POPON

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan