facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Protest niepełnosprawnych: Sejmowy pat może jeszcze długo potrwać

Dodano: 2018-04-26 07:48:29

  

Rząd mówi, że nie stać go na sfinansowanie dodatku „na życie”. Jest natomiast wstępna propozycja zmian w systemie rehabilitacji

 

Niepełnosprawni kontynuują protest w Sejmie. Wczoraj przedstawili swoje zmienione warunki. Zamiast „dodatku rehabilitacyjnego” proponują dodatek „na życie”. Od maja tego roku miałby wynieść 300 zł. Przez kolejne dwa lata szedłby w górę co rok o 100 zł. Koszt tego rozwiązania w tym roku to ok. 670 mln zł, w przyszłym – 1,3 mld zł. Zmiana nazwy ma ułatwić to, by objął tylko osoby na rentach socjalnych, czyli takie, które stały się niepełnosprawne w znacznym stopniu przed 18. rokiem życia.

 

Rząd tłumaczy, że nie jest w stanie sfinansować głównego postulatu protestujących. Boi się też, że każdy kolejny krok w stronę spełnienia ich żądań będzie prowokował do protestów kolejne grupy. Po tym, jak szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska odmówiła spełnienia nowych propozycji protestujących, ci na emocjonalnej konferencji prasowej w Sejmie przypominali obietnice PiS z kampanii wyborczej. Zapowiedzieli, że nie opuszczą parlamentu do momentu realizacji ich postulatów. Zapowiada się więc długotrwały pat.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska

Źródło: gazetaprawna.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan