facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

PFRON: 100 lat polskiej polityki społecznej

Dodano: 2018-04-17 09:04:27

  

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainaugurowało obchody wyjątkowego jubileuszu.

 

Odzyskanie przez Polskę niepodległości i przystąpienie naszego kraju do Międzynarodowej Organizacji Pracy – to wydarzenia wyznaczające początki polityki społecznej w odrodzonej Rzeczpospolitej.

 

Obchody 100-lecia polskiej polityki społecznej rozpoczęły się 11 kwietnia od konferencji zorganizowanej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod hasłem „Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”. Jej współorganizatorami byli PFRON, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej. Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała cykl konferencji regionalnych, które odbędą się we wszystkich województwach oraz mobilną wystawę poświęconą polityce społecznej w dwudziestoleciu międzywojennym. Zaprezentowała też okolicznościową publikację pt. „100-lecie polskiej polityki społecznej 1918–2018”.

 

– Dzięki tym wydarzeniom wszyscy będziemy mogli przypomnieć sobie, z jakimi wyzwaniami mierzyła się polska polityka społeczna w początkach niepodległości – podkreśliła pani minister.

 

Od historii do współczesności

Niedożywienie, żebractwo, masowe bezrobocie, konflikty etniczne – to problemy, z którymi musiały się zmierzyć władze II RP. Okres międzywojenny był także czasem kształtowania się w Polsce opieki społecznej, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, a także pomocy dla osób niepełnosprawnych. Do ówczesnych dokonań w zakresie polityki społecznej powracano podczas konferencji w kontekście współczesnych potrzeb i podejmowanych działań.

 

– Nowoczesne państwo powinno w jak największym stopniu wspierać osoby chore i niepełnosprawne – zaznaczył w liście skierowanym do uczestników konferencji prezydent Andrzej Duda.

 

Wicepremier Beata Szydło przypomniała najważniejsze osiągnięcia rządu w zakresie polityki społecznej – od kluczowych programów, jak „Rodzina 500 plus” i „Za życiem”, po wykreowanie swoistej „mody na rodzinę” – czyli zainteresowania inwestowaniem w przedsięwzięcia wspierające rodzinę, wychowanie dzieci, opiekę nad seniorami.

 

Reforma orzecznictwa i kompleksowa rehabilitacja

Konferencja była podzielona na sesje tematyczne – jedną z nich poświęcono polityce społecznej wobec rodziny, osób starszych i niepełnosprawnych. Wiceminister Elżbieta Bojanowska zwróciła uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy systemu orzecznictwa. Zapewniła też, że prace specjalnego zespołu zajmującego się tym zagadnieniem zbliżają się do finału. Poinformowała ponadto o opracowaniu rządowej strategii na rzecz osób niepełnosprawnych wraz z „Narodowym programem zatrudnienia osób niepełnosprawnych”, a także o działaniach podejmowanych na rzecz wdrożenia kompleksowej rehabilitacji powypadkowej osób niepełnosprawnych. Na potrzebę wprowadzenia rozwiązań w tym właśnie zakresie wskazywał w swoim wystąpieniu Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

 

Konferencja zgromadziła duże grono ekspertów, wśród których znaleźli się reprezentanci instytucji i organizacji zajmujących się szeroko rozumianą polityką społeczną. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych reprezentowali pełniąca obowiązki prezesa Dorota Habich, która weszła w skład komitetu organizacyjnego obchodów stulecia polityki społecznej w Polsce oraz Krzysztof Czechowski, dyrektor Departamentu Promocji i Informacji PFRON

 

 

Galeria zdjęć

 

Źródło: pfron.org.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan