facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Niepełnosprawny pracownik. Co musi mu zapewnić pracodawca?

Dodano: 2018-04-17 08:55:32

  

Pracownikowi niepełnosprawnemu przysługują określone prawa. Może on liczyć na dodatkową przerwę w pracy, wolne na wykonanie niezbędnych badań, 10 dni dodatkowego urlopu, a nawet płatne zwolnienie na odbycie turnusu rehabilitacyjnego. Zatrudnianie osób niepełnosprawnych wiążę się też z korzyściami dla pracodawców.

 

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych wiąże się z korzyściami dla pracodawców. Mogą oni liczyć m.in. na comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia takiego pracownika. Przyznaje je Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a kwoty, na jakie może liczyć pracodawca, wahają się od 450 do nawet 2400 zł w zależności od stopnia niepełnosprawności osoby zatrudnionej.

 

Niepełnosprawny pracownik. Krótszy czas pracy

Pracodawca ma jednak określone obowiązki wobec pracownika niepełnosprawnego. Po pierwsze, musi ściśle przestrzegać czasu pracy takiej osoby. Nie może on przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Trzeba jednak zaznaczyć, że skrócenie czasu pracy nie powoduje obcięcia wynagrodzenia. Powinno być ono wypłacane w stałej miesięcznej kwocie. O skrócenie czasu pracy musi wystąpić sam pracownik, zwracając się z prośbą do pracodawcy o skierowanie go na badania. Dopiero z wnioskiem od lekarza medycyny pracy pracownik może ubiegać się o krótszy czas pracy.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Justyna Sobolak

Źródło: wyborcza.biz

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan