facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej w Sejmie

Dodano: 2018-04-13 06:18:17

  

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny obradowała w dniu 11 kwietnia nad propozycją rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Obrady w znaczącej części poświęcone były zmianom w przepisach związanych z zatrudnianiem. W szczególności dotyczyły zasad udzielania odpisów we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i procedury składania odwołania od decyzji wydawanych na podstawie ustawy.

 

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny obradowała w dniu 11 kwietnia

W odniesieniu do art. 22 ustawy o rehabilitacji, posłowie przyjęli poprawkę, w wyniku której pracodawcy zobowiązani będą jedynie raz w roku poinformować kontrahentów o możliwości udzielania odpisu oraz zasadach korzystania z niego. Tym samym wykreślono z projektu termin 7-dniowy na złożenie oświadczenia o zamiarze korzystania z prawa do obniżenia wpłaty.

 

Podczas posiedzenia, przedstawiciel Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych – Paweł Czapliński, proponował by zrezygnować z obowiązku informowania wszystkich kontrahentów o zasadach, ograniczając obowiązek informacyjny jedynie do zwięzłej informacji na fakturze o możliwości skorzystania z odpisu.

 

Zmiany dotyczące udzielania ulg we wpłatach do Funduszu, zgodnie z obecnym brzmieniem projektu ustawy, wejdą w życie 1 października 2018 roku.

 

Wśród zmian szczególnie dyskutowanych podczas posiedzenia Komisji były te dotyczące eliminacji dwuinstancyjnej procedury składania odwołania od decyzji, o których mowa w ustawie. Przedstawiciel POPON argumentował, że zmiany te są bardzo niekorzystne dla pracodawców osób niepełnosprawnych. Dowodził, że wydłużą okres rozpatrywania odwołań i pozbawią Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych skutecznego narzędzia nadzoru nad Funduszem. Argumenty pracodawców nie spotkały się jednak ze zrozumieniem posłów partii rządzącej i zmiany te zostały przyjęte.

 

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan