facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Gorąca dyskusja. Sejm przyjął informację nt. realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych

Dodano: 2018-02-12 10:12:15

  

Sejm przyjął w czwartek, 8 lutego 2018 r., informację rządu na temat realizacji w 2015 r. i 2016 r. postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych. Wniosek o odrzucenie informacji zgłosił klub PO.

 

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych – uchwalona przez Sejm w 1997 r. – stanowi, że „osoby niepełnosprawne, czyli osoby, których sprawność fizyczna, psychiczna lub umysłowa trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia życie codzienne, naukę, pracę oraz pełnienie ról społecznych, zgodnie z normami prawnymi i zwyczajowymi, mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji”.

 

Chociaż Karta nie ma wiążącej mocy prawnej, zawiera katalog dziesięciu praw osób niepełnosprawnych, wskazując kluczowe obszary dla polityki państwa, m.in. w zakresie szczególnego wsparcia osób z niepełnosprawnością oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu tej grupy obywateli.

 

Dewastacja czy kuriozum?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz podkreślił przed głosowaniem, że jest zdziwiony tym, że PO złożyła wniosek o odrzucenie informacji.

 

- Informacja została przygotowana, tak jak wszystkie poprzednie. Od 20 lat Sejm, co roku, przyjmuje informację o realizacji postanowień karty. Głos sprzeciwu przeciwko faktom jest, nie ukrywam, dosyć kuriozalny – powiedział.

 

Sławomir Piechota z PO pytał m.in. o wykonanie wyrównanie wyroku TK ws. opiekunów osób niepełnosprawnych. Trybunał orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: PAP

Źródło: niepelnosprawni.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan