facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Głosowanie korespondencyjne do likwidacji?

Dodano: 2017-11-14 12:31:06

  

Likwidacja głosowania korespondencyjnego – to jedna z propozycji zawartych w projekcie Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Projekt ten trafil do Sejmu w piątek 10 listopada.

 

„Wnioskodawcy uznają, że podobnie jak w przypadku wyborów dwudniowych, głosowanie korespondencyjne w istotny sposób zwiększa ryzyko nieprawidłowości” – czytamy w projekcie ustawy.

 

Autorzy ustawy, klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, twierdzą, że Wyborcy powinni oddawać swój głos poprzez akt osobistego uczestnictwa w procesie wyborczym. Podkreślają też, że prawo do głosowania przysługujące osobom, które z powodów od siebie niezależnych nie będą mogły udać się do lokalu wyborczego – zostanie zagwarantowane poprzez instytucję głosowania przez pełnomocnika. Zmiany weszłyby w życie po 2019 roku. Projekt klubu PiS jest realizacją postulatów m.in. Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów.

 

„To głosowanie umożliwia fałszerstwa”

- Dopóki konstytucja mówi o tym, że jednym z przymiotów głosowania jest bezpośredniość, to głosowanie korespondencyjne jest niezgodne z konstytucją – tłumaczy Marcin Dybowski z Ruchu Kontroli Wyborów.

 

Według niego i pozostałych działaczy tej organizacji, zasady głosowania korespondencyjnego zostały sformułowane w sposób „partacki i umożliwiający fałszerstwa wyborcze”.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Mateusz Różański

Źródło: niepelnosprawni.pl

© 1995-2018 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan