facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Utrata statusu ZPChr nie zmienia terminu wpłat na ZFRON

Dodano: 2017-11-14 07:20:39

  

Firma, która go traci, ale nadal ma zakładowy fundusz rehabilitacji, powinna wpłacać na niego środki z zaliczek podatkowych w tej samej dacie co przedsiębiorstwa, które status ten posiadają.

 

Takie stanowisko przedstawił Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w interpretacji wydanej dla jednej z firm. Pracodawca ten wprawdzie przestał być zakładem pracy chronionej (ZPChr), ale zgodnie z art. 33 ust. 7b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji) może – po spełnieniu dodatkowych warunków – dalej prowadzić zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Jednak aby było to możliwe, firma musi mieć minimum 15 pracowników i 25-proc. wskaźnik zatrudnienia podwładnych z dysfunkcjami zdrowotnymi.

 

Pieniądze specjalnego przeznaczenia

ZFRON to fundusz, z którego środki przeznaczane są przede wszystkim na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą zatrudnionych. Jest on tworzony m.in. z podatkowych zwolnień oraz części zaliczek na podatek dochodowy (wykazywanych w deklaracjach PIT-4) odprowadzanych za niepełnosprawnych pracowników. Co istotne, w przypadku byłych ZPChr sposób zasilania funduszu tymi pieniędzmi jest określony w art. 38 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z niego, że to, jaką część zaliczki firma może przeznaczyć na ZFRON, zależy od tego, jak wysoki ma wskaźnik niepełnosprawnych pracowników. Gdy wynosi on od 25 do 30 proc., wtedy na ZFRON trafia 25 proc. kwoty należnej fiskusowi. Przy wskaźniku 30–35 proc. jest to 50 proc, a jeśli wynosi on między 35 a 40 proc. – 75 proc. zaliczki. Natomiast firma, która ma co najmniej 40 proc. pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi, na ZFRON wpłaca całość wspomnianej daniny.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Michalina Topolewska

Źródło: gazetaprawna.pl

© 1995-2018 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan