facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

BON odpowiada na pytanie POPON w sprawie składek na ubezpieczenia społeczne od otrzymywanych przez pracowników niepełnosprawnych świadczeń na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładach, które utraciły status zpch.

Dodano: 2012-11-08 15:08:57

  

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych otrzymała odpowiedź z Biura  Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych na pismo, z dnia 25 lipca 2012 r., w sprawie naliczania składek na ubezpieczenia społeczne od otrzymywanych przez pracowników niepełnosprawnych świadczeń na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładach, które utraciły status zakładu pracy chronionej.

W przesłanej do POPON odpowiedzi Biuro  Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych powołuje się na stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 25 października 2012 r. Zgodnie z nim świadczenia otrzymywane przez pracowników niepełnosprawnych na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładach, które utraciły status zakładu pracy chronionej, podlegają obowiązkowi naliczania składek na ubezpieczenie społeczne.
Na pytanie POPON o możliwość sfinansowania składek na ubezpieczenie społeczne od  świadczeń na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładach, które utraciły status zakładu pracy chronionej, Biuro  Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych wskazało, że rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki  Społecznej, z 19 grudnia 2007 roku, w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie przewiduje takiej możliwości.

W dniu wczorajszym tj. 7 listopada br. Zarząd Krajowy POPON interweniował w tej sprawie, przekazując na spotkaniu z Pełnomocnikiem Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych Jarosławem Dudą, stanowisko pracodawców osób niepełnosprawnych.

Zdaniem POPON obowiązek naliczania składek na ubezpieczenia społeczne od otrzymywanych przez pracowników niepełnosprawnych świadczeń z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) przez pracodawców, którzy utracili status ZPChr, jest wyjątkowo niekorzystny dla pracujących osób niepełnosprawnych i ogranicza im dostępność do pomocy finansowej z ZFRON na rehabilitację  leczniczą i społeczną.

O dalszych działaniach POPON w tej sprawie będziemy Państwa informować.

Treść odpowiedzi na stronie www.ekspertpopon.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan