facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

KPRM: Korzystny pakiet zmian dla małego i średniego biznesu

Dodano: 2012-10-26 10:07:56

  

Poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw, ograniczenie zatorów płatniczych, zwiększenie dyscypliny płatniczej między kontrahentami oraz likwidacja barier administracyjnych - to najważniejsze cele przyjętego przez rząd projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce.

Ten projekt to trzecia ustawa deregulacyjna (ma obowiązywać od początku 2013 r.). Przepisy dwóch poprzednich weszły w życie w 2011 r. Pierwsza umożliwiła m.in. składanie w urzędach oświadczeń zamiast zaświadczeń, odpisów i wypisów, druga - zmniejszyła uciążliwe obowiązki informacyjne nałożone na przedsiębiorców.

Trzeci pakiet deregulacyjny zawiera kolejne rozwiązania służące poprawie prowadzenia działalności gospodarczej przez mikro-, małe i średnie firmy. Chodzi o przepisy, które upraszczają system podatkowy, poprawiają płynność finansową oraz ograniczają nieuzasadnione obciążenia administracyjne. Dzięki tym rozwiązaniom powinny obniżyć się koszty funkcjonowania przedsiębiorstw.

Zgodnie z projektem, zniesiony zostanie obowiązek zapłaty podatku VAT przez małego podatnika (w rozliczeniach kasowych), gdy kontrahent nie zapłaci mu za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Zaproponowano ułatwienia w korzystaniu z ulgi na „złe” długi w obszarze VAT. Podatnik, który rozliczył podatek VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał (tzw. złe długi) będzie mógł dokonać korekty kosztów uzyskania przychodu po upływie 150 dni od terminu płatności (obecnie jest to 180 dni).

Zaproponowano także rozwiązania, które mają służyć zmniejszeniu zatorów płatniczych. Wprowadzono regulacje ograniczające możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków, których dłużnik faktycznie nie poniósł (chodzi o rozliczenia podatkowe przeterminowanych faktur). W przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury podatnik (będący dłużnikiem) będzie zobowiązany do dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności ustalonego przez strony. Natomiast, gdy termin płatności ustalony przez strony będzie dłuższy niż 60 dni, termin dokonania korekty kosztów będzie przypadał na 90 dzień od dnia zaliczenia kwoty do kosztów uzyskania przychodów. Zapis ten wprowadzono w celu wyeliminowania wykorzystywania przez podatników dominującej pozycji wobec dostawcy towarów/usług poprzez wyznaczanie długich terminów płatności.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan