facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

LAUREACI ŚLĄSKIEGO REGIONALNEGO ETAPU KONKURSU "LODOŁAMACZE 2012"

Dodano: 2012-09-19 11:43:28

  

Kategoria Zakład Pracy ChronionejI miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2012 otrzymuje: ANRO Firma Poligraficzno-Handlowa
Export-Import Anna RotarskaUzasadnienie:

ANRO Firma Poligraficzno-Handlowa jest przedsiębiorstwem wrażliwym społecznie
i nastawionym na współpracę z osobami niepełnosprawnymi. To firma rodzinna prowadzona przez Państwa Annę i Stefana Rotarskich.

ANRO jest czołowym polskim producentem oznaczeń bezpieczeństwa i systemów informacji wizualnej, oferującym szeroki zakres produktów i usług związanych z poprawą bezpieczeństwa w pracy oraz w codziennym życiu.

Stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych są tworzone od 1995 roku i istnieją do dnia dzisiejszego. W 2011 roku firma zatrudniała 53 osoby niepełnosprawne. Istotną sprawą jest to, iż ANRO dba o swoich niepełnosprawnych pracowników zapewniając im opiekę medyczną, dzięki działaniu na terenie Zakładu gabinetu lekarskiego. Dodatkowo w ramach podpisanej umowy z Zakładem Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu, osoby niepełnosprawne mają dostęp do specjalistów, jak również do poradnictwa i usług rehabilitacyjnych. W gabinecie lekarsko-pielęgniarskim raz na kwartał pracownicy poddawani są badaniom wzroku, słuchu, badania RR. Dla zapewnienia bezpieczeństwa swoich pracowników i wyeliminowania zagrożeń, raz na miesiąc prowadzona jest również kontrola stanowisk pracy.

Firma nawiązała również współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w Zawierciu, w ramach której oferuje możliwość zainteresowanym osobom niepełnosprawnym odwiedzenia firmy
i zapoznania się z oferowanymi stanowiskami pracy.

ANRO prowadzi także szeroką działalność prospołeczną i charytatywną wspierając liczne instytucje kulturalne, sportowe, fundacje oraz angażując się w akcje na rzecz osób niepełnosprawnych.

Firma ANRO może pochwalić się dużą ilością nagród za swoją działalność, których nie sposób wymienić.II miejsce i srebrny medal: Mototechnika Józef Zborowski Spółka Jawna


III miejsce i brązowy medal: EKOMEX Spółka Jawna M&Ł Pilśniak


Dodatkowo wyróżnienie otrzymał:

  • Zakład Aktywności Zawodowej Zakład Produkcyjno-Usługowy "Wspólna Pasja"Kategoria Otwarty Rynek


I miejsce i Statuetkę LODOAŁMACZ 2012 otrzymuje: Instytut Edukacji i Rozwoju Alfa PrimUzasadnienie:

Instytut Edukacji i Rozwoju Alfa Prim to wyjątkowa i godna naśladowania firma.

Pomimo tego, iż działa dopiero od 1 czerwca 2010 roku, to przeprowadziła i nadal prowadzi wiele działań związanych z pomocą osobom niepełnosprawnym. Alfa Prim od samego początku istnienia zatrudnia osoby niepełnosprawne, wśród których, warto podkreślić,  przeważają osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. 
Głównym celem  firmy jest podnoszenie świadomości społecznej na temat niepełnosprawności, a także szkolenie w nowoczesny, innowacyjny sposób osób z niepełnosprawnością.

Specjaliści Instytutu uczą między innymi jak komunikować się oraz zachować w stosunku do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a także w jaki sposób efektywnie przeprowadzić obsługę klienta niepełnosprawnego.
Warte podkreślenia jest również to, iż Alfa Prim prowadzi szkolenia o niepełnosprawności, które zdecydowanie mogą uświadomić pracodawcę, że można a przede wszystkim warto zatrudniać osoby niepełnosprawne. Wśród tych szkoleń znajdują się: szkolenia dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych, szkolenia z języka migowego oraz pisma punktowego Braille’a. Instytut nadal pracuje nad tworzeniem nowych, rewolucyjnych szkoleń.

We wrześniu 2011 r. firma została wyróżniona statuetką w plebiscycie „Przedsiębiorczy” Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich w kategorii Innowacyjna Działalność Gospodarcza.II miejsce i brązowy medal: Zakład Ochrony Mienia "IMPULS" S. C. Janusz Dudek, Bogdan Seweryn


III miejsce i srebrny medal: DiH.pl S.C.  Łukasz Gwara, Mariusz Paśko


Dodatkowo wyróżnienie otrzymały:

  • Koleje Śląskie Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Kategoria Pracodawca Nieprzedsiębiorca


I miejsce i Statuetkę LODOAŁMACZ 2012 otrzymała: Urząd Miasta Siemianowice ŚląskieUzasadnienie:

Urząd Miasta Siemianowice Śląskie to instytucja wrażliwa społecznie i nastawiona
na współpracę ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Zatrudnia osoby niepełnosprawne na stanowiskach urzędniczych oraz obsługi technicznej. Aby zatrudnić osoby niepełnosprawne zlikwidowano bariery architektoniczne wewnątrz budynku oraz zadbano o dostosowanie stanowisk pracy, tak, aby zapewnić tym osobom samodzielność i niezależność w wykonywaniu powierzonych im zadań.

Aby podwyższyć kwalifikacje swoich pracowników, Urząd zorganizował szkolenia wewnętrzne z zakresu protokołu dyplomatycznego, profesjonalnej obsługi klienta, Systemu Obiegu Dokumentów – SOD. Oprócz szkoleń wewnętrznych, pracownicy brali także udział
w szkoleniach odbywających się poza siedzibą Urzędu. Ponadto pracownicy posiadający stopień niepełnosprawności podwyższają także swoje kwalifikacje zawodowe poprzez kontynuowanie nauki na studiach licencjackich, inżynierskich czy magisterskich.

Kilku pracowników Urzędu Miasta jest przeszkolonych w zakresie języka migowego. Skierowanie na tego typu szkolenia było podyktowane potrzebą ułatwienia dostępu niedosłyszącym i głuchoniemym do usług Urzędu.

            Urząd Miasta angażuje się również w działalność charytatywną, organizuje m. in. odbywające się pod hasłem „Siemianowice Mają Serce” cykliczne koncerty charytatywne dla dzieci niepełnosprawnych.

Realizuje również wiele projektów, w tym m.in. projekt systemowy „Uwierz w Siebie”, który obejmuje szereg działań realizowanych na rzecz aktywizacji społecznej i rozwiązywania problemów społeczności osób z niepełnosprawnością oraz projekt „Kariera bez barier”, który jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych korzystających z pomocy Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Urzędów Pracy

Urząd Miasta Siemianowice Śląski zawsze chętnie angażuje się we wszystkie akcje mające na celu pomoc osobom niepełnosprawnym.II miejsce i srebrny medal : Stowarzyszenie FAONPonadto Kapituła przyznała tytuły honorowe:


SUPER LODOŁAMACZ 2012Tytuł Super Lodołamacza otrzymuje: Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „ELSTAN”


Uzasadnienie:

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe " ELSTAN " jest firmą prywatną działającą od 1991r. Firma świadczy bardzo szeroki zakres usług w branży elektroenergetycznej i budowlanej. Wykonuje usługi w zakresie budownictwa jedno i wielorodzinnego, hotelarsko-gastronomicznym, przemysłowym (hale produkcyjne, hurtownie, magazyny), budowy stacji paliw, banków, urzędów skarbowych i prace na zlecenie urzędów miast i gmin. Prezesem firmy jest pan Stanisław PAPIERKOWSKI, który znany jest z tego, ze zawsze stara się udzielać pomocy osobom potrzebującym.

Firma ELSTAN angażuje się w przedsięwzięcia społeczne, niejednokrotnie wspomagając finansowo osoby poszkodowane przez los oraz wspiera działalność organizacji pozarządowych, szczególnie tych które działają na rzecz środowiska niepełnosprawnych. Udzieliła m.in. wsparcia finansowego na remont mieszkania dla żołnierza, który na skutek wypadku na poligonie stał się osobą niepełnosprawną, brała również czynny udział w pomocy powodzianom, którzy stracili swój dobytek podczas ostatniej powodzi. Firma Elstan zawsze chętnie wspiera wszystkie inicjatywy nastawione na pomoc potrzebującym i poszkodowanym przez los.

Firma jest członkiem Polskiej Izby Przemysłowo Handlowej Budownictwa, Śląskiego Klubu Biznesu oraz Związku Pracodawców Budownictwa.

Elstan jest posiadaczem wielu nagród i wyróżnień za osiągnięcia w swej działalności.


LODOŁAMACZ SPECJALNY 2012Tytuł Lodołamacza Specjalnego otrzymuje: Pan Marek Skorus – Starszy Inspektor Pracy Okręgowej Inspekcji Pracy w Katowicach
Uzasadnienie:

Pan Marek Skorus – Starszy Inspektor Pracy Okręgowej Inspekcji Pracy w Katowicach.

Od lat jako członek kapituły, związany z konkursem Lodołamacze w województwie śląskim.

Ceniony pracownik Okręgowej Inspekcji Pracy, specjalista prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pan Marek Skorus jest osobą  bardzo znaną i cenioną wśród pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne w województwie śląskim. Zawsze chętnie służy pomocą i pomaga w rozwiązywaniu problemów. Wśród pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne jest znany jako osoba kompetentna, posiadająca szeroką wiedzę ale przede wszystkim jako dobry człowiek, któremu zależy na tym, by jak najwięcej pracodawców stworzyło nowe stanowiska pracy dla osób z niepełnosprawnością.  Przełamuje stereotyp, że Inspekcji Pracy należy się bać, pokazuje, że ta instytucja winna pomagać pracodawcom a nie nakładać na nich kary.

Jako specjalista oraz osoba, która na co dzień kontroluje zakłady zatrudniające osoby niepełnosprawne stara się przestrzegać pracodawców przed najczęściej popełnianymi błędami. Bierze udział w licznych konferencjach i szkoleniach dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością,  na których omawia podstawowe wymagania jakim powinny odpowiadać obiekty i stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych, jak również procedury związane z opiniowaniem refundowanych stanowisk pracy.

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan