facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Gazeta Wyborcza - Minister Jarosław Gowin, Wicemarszałek Wojciech Kozak i Jan Zając Prezes POPON o pracodawcach przełamujących bariery mentalne i techniczne

Dodano: 2012-09-12 16:10:55

  

W poniedziałek rozdano statuetki Lodołamacz dla pracodawców wrażliwych społecznie z regionu małopolsko-świętokrzyskiego. Super Lodołamacza otrzymał Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, a Lodołamacza Specjalnego muzyk Andrzej Brandstaetter.
- Kiedy oglądałem zmagania sportowców na olimpiadzie i paraolimpiadzie, naszły mnie pewne myśli. Oglądając nafaszerowanych anabolikami atletów, powoli osuwamy się w fikcję, podczas gdy paraolimpiada pokazuje nam, że sport może być jeszcze piękny i szlachetny. Ci sportowcy zasługują na podziw, podobnie jak pracodawcy, których wartością jest nie tylko zysk, ale też coś więcej - mówił podczas gali rozdania Lodołamaczy Jarosław Gowin. To już szósta edycja konkursu organizowanego przez Polską Organizację Osób Niepełnosprawnych, w której nagradzani są pracodawcy angażujący się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. - Ci pracodawcy łamią bariery, nie tylko techniczne, ale i mentalne - zwracał uwagę Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Lodołamacze to pracodawcy, którzy starają się udowodnić, że osoby niepełnosprawne mogą być pełnowartościowymi pracownikami, a także tworzą im coraz lepsze warunki pracy. - Taki pracodawca jest wrażliwy społecznie i prąc do przodu przełamuje bariery obojętności. Mimo wciąż zmieniających się przepisów, my staramy się stworzyć modę na zatrudnianie osób niepełnosprawnych - podkreśla Jan Zając, prezes zarządu krajowego POPON.

Pierwsze miejsce w kategorii zatrudnienie chronione otrzymała działająca od 1952 r. Spółdzielnia Inwalidów "Naprzód" w Krakowie. W 2011 r. na zatrudnionych 4030 pracowników, aż 2385 to osoby niepełnosprawne, którzy objęci są stałą opieką lekarską i pielęgniarską. Dodatkowo Spółdzielnia sfinansowała koszty zakupu leków dla ponad tysiąca osób. Pierwsze miejsce w kategorii otwarty rynek pracy uzyskała "MC Perfekt" Firma Handlowo-Usługowa Mariola Cierniak w Brzesku, w której 100 procent załogi stanowią osoby niepełnosprawne. Z kolei w kategorii pracodawca-nieprzedsiębiorca pierwsze miejsce zdobyło Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego "Klucz" w Kolbarku wspierające aktywizację społeczno-zawodową osób zagrożonych wykluczeniem.

Statuetkę Super Lodołamacza wręczono rektorowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Andrzejowi Chochółowi. UEK został doceniony m. in. za to, że w 2011 r. studiowało tam 289 osób z niepełnosprawnością (w 2003 r. było to zaledwie 50 osób), czy za współtworzenie unikatowego na skalę Polski "Porozumienia" o współpracy międzyuczelnianej na rzecz studentów z niepełnosprawnością. Z kolei statuetka Lodołamacza Specjalnego trafiła do Andrzeja Brandstaettera, muzyka, z którego inicjatywy powstał zespół Krywań. Obecnie walczy on z postępującą, ciężką chorobą, która nie pozwala mu pracować tak jak dawniej. Wraz z żoną założył Fundację Pro Artis, organizuje też co roku w Zakopanem "Wierchowe Spotkania", koncert osób niepełnosprawnych oraz uczy niepełnosprawne dzieci śpiewu po góralsku.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Autor: Ada Chojnowska


© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan