facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Sprzedaż środka trwałego z ZFRON a korekta zaświadczenia. Odpowiedź Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych.

Dodano: 2012-09-10 06:35:09

  

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych otrzymała odpowiedź z Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych z dnia 23 sierpnia 2012 r. (znak: BON-I-523211-254-2-PM/12) na pismo z prośbą o interpretację kwestii, która dotyczy przekazania na rachunek zfron środków w wyniku sprzedaży środka trwałego uprzednio zakupionego z zfron, wydatkowania tych środków na zakup kolejnego środka trwałego oraz konieczności uzyskania kolejnego zaświadczenia o pomocy de minimis.

Zgodnie z art. 33 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o  rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. 2011 r. Nr 127 poz. 721) zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) tworzy się m.in. ze środków pochodzących ze zbycia środków trwałych zakupionych ze środków funduszu, w części niezamortyzowanej.

Zgodnie z wykładnią dokonaną przez BON po uzyskaniu środków pochodzących ze sprzedaży środka trwałego (art. 33 ust. 2 pkt 5 ustawy o rehabilitacji) i kupując z nich inny środek trwały, pracodawca może postąpić dwojako:

← wystąpić o korektę poprzednio uzyskanego zaświadczenia o pomocy de minimis.

← jeżeli pracodawca nie skoryguje uzyskanego poprzednio zaświadczenia o pomocy de minimis, to po zakupie środka trwałego z kwot uzyskanych na podstawie art. 33 ust. 2 pkt 5 ustawy o rehabilitacji (…) nie jest zobowiązany do uzyskania zaświadczenia o pomocy de minimis do wysokości zwróconych środków zawierających się we wcześniejszym zaświadczeniu o pomocy de minimis.

Pełna wersja pytania POPON i odpowiedzi BON.

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan