facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Lodołamacze stereotypów i niechęci przy zatrudnianiu niepełnosprawnych pracowników już po raz siódmy otrzymali wyróżnienia i podziękowania

Dodano: 2012-09-04 12:02:44

  

Za co? Za otwartość i walkę z wykluczeniem.
Wysoko umieszczone klamki w drzwiach, brak wind, podjazdów, wszechobecne stopnie i schody - to nie jedyne przeszkody na jakie na co dzień napotykają osoby niepełnosprawne. Walka jaką muszą stoczyć by zdobyć pracę na poziomie swoich kwalifikacji bywa nierówna. Często wyzwaniem jest zdobycie jakiejkolwiek pracy. W końcu niepełnosprawność wymaga od pracodawców spojrzenia głębiej niż na powierzchowne dysfunkcje.

- Osoby z widoczną niepełnosprawnością wzbudzają zawsze wiele emocji i choć ludzie mogą mówić im wiele miłych rzeczy, to od pracodawców potrzebują zatrudnienia - podkreśla Hanna Zych-Cisłoń, wicemarszałek zaangażowana w konkurs Lodołamacze.
Idea konkursu jest prosta - łamać stereotypy, promować przedsiębiorstwa, które są otwarte na problem niepełnosprawności, zachęcać do tworzenia miejsc pracy dla niepełnosprawnych i ułatwiać integrację tego środowiska. Hasło "Zatrudnianie niepełnosprawnych jest trendy" promują znane osoby. Ambasadorem na Pomorze jest Anna Rogowska, mistrzyni świata w lekkoatletyce, która wspólnie m.in. z Mietkiem Szcześniakiem, zespołem Feel, Lombard i Zbigniewem Wodeckim szerzy idee konkursu, który odbywa się w całej Polsce.

W tym roku odbyła się siódma edycja. W województwie pomorskim do udziału zgłosiło się 26 firm spośród których 3 września br. w gdańskim Ratuszu wyłoniono 7 zwycięzców.

W kategorii zatrudnienie chronione nagrody otrzymali:
I miejsce: Spółdzielnia Inwalidów GRYF Zakład Pracy Chronionej ze Słupska.
II miejsce: Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo-Handlowe DOLAMEX z Gdańska
III miejsce: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kołobrzegu

Specjalne wyróżnienie otrzymała firma Ares Service Sp. z o.o.

Nagrody w kategorii: Otwarty rynek pracy zostały przyznane za II i III miejsce. Kapituła zrezygnowała z wybrania zwycięzcy.
II miejsce: Andrzej Wójcik Kancelaria Radców Prawnych w Gdyni
III miejsce: INTERMARCHE Andalia Sp. z o.o. Myślibórz

Szczególne wyróżnienie przypadło dla Chojnickiej Spółdzielni Socjalnej.

Nie przyznano nagrody w kategorii Pracodawca Nieprzedsiębiorca.
Nagrodę za specjalne zasługi dla osób niepełnosprawnych dostał ks. Janusz Steć - Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej, natomiast tytuł Superlodołamacza otrzymało Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe "Szansa-Start Gdańsk", które tworzy ośrodek szkoleniowy w Mauszu dla paraolimpijczyków.

- Z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych wciąż jest problem - podsumowuje Anna Skupień, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.- Od lipca do dziś 198 firm w Polsce zrezygnowało ze statusu firmy chronionej.

Co jest powodem? Zmniejszanie maksymalnej kwoty dofinansowania, ciągłe zmiany w prawie, podwyższenie wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych - wylicza Anna Skupień. A to odstrasza kolejne firmy.

Sytuacje starają się ratować urzędy pracy. Firmy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne mogą starać się o dofinansowania.
- Ponieważ nadal istnieją spore problemy z bezrobociem osób niepełnosprawnych, pracodawcy, którzy decydują się na ich zatrudnienie, mogą liczyć na preferencyjne warunki - informuje Łukasz Iwaszkiewicz z Powiatowego Urzędu Pracy. - Przykładem może być refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, która wynosi nawet 15-krotność średniego wynagrodzenia - dodaje.

To, jak wiele przeszkód na swojej drodze napotyka osoba niepełnosprawna dla zdrowego człowieka jest jedynie abstrakcją. Warto jednak pamiętać, że dużo trudniej niż ze schodami zmierzyć się ze znieczulicą i obojętnością.

Trójmiasto

Autor: Agnieszka Śladkowska-Sowa

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan