facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

KPRP: Prezydent podpisał ustawę o waloryzacji emerytur

Dodano: 2012-01-25 08:24:51

  

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą na rok 2012 waloryzację kwotową emerytur i rent. Jednocześnie prezydent podjął decyzję o złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją w trybie następczym.

O decyzji prezydenta poinformowała dziennikarzy na konferencji prasowej minister Irena Wóycicka.

Prezydent podziela intencje, które przyświecają waloryzacji kwotowej w 2012 r. – czyli wolę poprawy sytuacji najmniej zamożnych emerytów i rencistów. Jednak głosy od osób, które mogą stracić na tej waloryzacji, a dotyczące aspektów konstytucyjności tej ustawy sprawiły, że prezydent podjął decyzję o skierowaniu tej ustawy do kontroli przez Trybunał Konstytucyjny w trybie następczym.

O podpisaniu ustawy zadecydowały szczególne okoliczności związane z chęcią wsparcia najmniej zamożnych emerytów i rencistów, z kryzysem i sytuacją finansów publicznych oraz bardzo bliskim obowiązkowym terminem wprowadzenia waloryzacji.

Ustawa wprowadzająca waloryzację kwotową ma doraźny charakter i chociaż poprawi sytuację emerytów i rencistów otrzymujących niskie świadczenia, to nie jest rozwiązaniem systemowym – takim, które dałoby jasną perspektywę długofalowej poprawy sytuacji najuboższych emerytów i rencistów.

Stabilność systemu emerytalno-rentowego jest wysoką wartością, którą należy chronić, dlatego prezydent oczekuje, że rząd przedstawi systemowe rozwiązania dotyczące waloryzacji emerytur i rent, które zapewnią ochronę świadczeń przed spadkiem ich realnej wartości, poprawiając jednocześnie sytuację najmniej zamożnych emerytów i rencistów.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan