facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home BADANIA I ANALIZY Poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych w latach 2005 - 2013
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych w latach 2005 - 2013

Dodano: 2013-08-07 06:35:41

  

Zgodnie z danymi GUS, poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych w I kwartale 2013 r. wyniósł 21%.

Wskaźnik obliczany jest jako odsetek osób w wieku 16-64 lata, które mają przyznane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy w ogólnej liczbie ludności niepełnosprawnej w tym wieku w Polsce. W porównaniu z tym samym kwartałem 2012 roku, kiedy odsetek ten osiągnął 20,9% oznacza to wzrost o 0,01 p.p. rok do roku. W dłuższej perspektywie czasowej sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy poprawia się systematycznie od 2005 roku.

 

Procentowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku 16-64 lat w ogólnej populacji osób niepełnosprawnych w latach 2005 – 2013, dane średnioroczne (%)

Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie danych GUS-u

 

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest dla pracodawców wyzwaniem. Z jednej strony, wiąże się z przystosowaniem miejsca pracy oraz krótszym wymiarem pracy osób niepełnosprawnych (m.in. dodatkowy kwadrans na przerwę w pracy oraz dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym). Z drugiej strony, pracodawca odnosi korzyści, do których należy zmniejszenie kosztów obowiązkowej składki na PFRON (przy odpowiednim poziomie zatrudnienia osób niepełnosprawnych nawet do zera) oraz możliwość uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń. Warto też pamiętać, że za zgodą osoby niepełnosprawnej oraz lekarza prowadzącego nawet w przypadku orzeczenia „Pierwszej Grupy Inwalidzkiej” wymiar pracy może zostać zwiększony do 40 godz. tygodniowo (ustawowo takiej osobie przysługuje 35 - godzinny wymiar pracy).

 

Źródło: rynekpracy.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan